Ako vybrať zavinovačku?

Bábätko po narodení potrebuje dostatočné teplo, pohodlie a pocit bezpečia. To všetko mu môže kvalitná zavinovačka poskytnúť. Dieťatko sa cíti ako u mamičky v brušku, je pokojnejšie a ľahšie sa upokojí. Podľa toho, kedy sa dieťa narodí, vyberajte materiál vhodný do daného obdobia, prípadne ďalšie doplnkové vrstvy. Nielen s tým vám v našom poradcovi pomôžeme.

Bábätko po narodení potrebuje dostatočné teplo, pohodlie a pocit bezpečia. To všetko mu môže kvalitná zavinovačka poskytnúť. Dieťatko sa cíti ako u mamičky v brušku, je pokojnejšie a ľahšie sa upokojí. Podľa toho, kedy sa dieťa narodí, vyberajte materiál vhodný do daného obdobia, prípadne ďalšie doplnkové vrstvy. Nielen s tým vám v našom poradcovi pomôžeme.

Doba čítania 11 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné typy

Zavinovačky

Klasické zavinovačky sú vhodné pre najmenšie deti, novorodencov aj predčasne narodené bábätká, a to do približne 4 mesiacov veku. Typické zavinovačky sú vybavené výstužou, s ktorými sa s dieťaťom lepšie manipuluje. Niektoré môžu byť doplnené o vymeniteľnú vložku podľa aktuálneho počasia. Jedinou nevýhodou týchto klasických typov je spôsob zavinovania.

Väčšinou sa jedná o šnurovací princíp, ktorý môže byť pre rad mamičiek sprvu príliš zložitý a zdĺhavý. Bábätko má ručičky zložené u tela a vy cez neho prekladáte cípy látky a následne všetko prešnurujete. Jednoduchším typom sú novorodenecké ergonomické zavinovačky, ktoré majú našité klopy na ručičky, čím je zaväzovanie o dosť jednoduchšie. Ich neskoršie využitie sa tým však značne obmedzuje.

Spacie vaky

Na rozdiel od zavinovačiek sú spacie vaky určené pre staršie bábätká a batoľatá. Vo vaku budú mať deti väčšiu voľnosť, ručičky vykukujú von a deti sa tak môžu pomaly začať hrať napríklad s hrazdičkou. Zateplené verzie môžu byť vybavené dlhými rukávmi, prípadne kapucňou. Spacie vaky pomôžu deťom v pokoji zaspať a ochránia ich pred odkopaním, kvôli ktorému sa často v noci budia.

Rýchlozavinovačky

Ako sám názov napovedá, rýchlozavinovačky sa predovšetkým jednoducho zapínajú, a to pomocou suchého zipsu alebo šnúrok. Oproti klasickej zavinovačke však bábätko neobopnú tak tesne, čo je jeden z hlavných benefitov zavinovačiek. Pevné zavinutie zabraňuje samovoľným pohybom počas spánku, ktoré často končia prebudením dieťaťa. Celkovo mu tesné zavinovanie dodáva pocit bezpečia podobný, aký si pamätá ešte z bruška mamičky. Z toho dôvodu sú rýchlozavinovačky často využívané pre rýchle domáce použitie alebo ako vrchná vrstva do kočíka.

Zavinovačky dieťa pevne obopnú, spacie vaky uvoľnia ručičky a rýchlozavinovačky sa predovšetkým ľahko zapínajú

Na čo sa zamerať

Materiál

Rovnako, ako nad výberom daného typu zavinovačky sa zastavte pri materiáli. Ten je nemenej dôležitým faktorom vzhľadom na to, že bude dieťa v zavinovačke tráviť väčšinu času. Nielen tomu by mala zodpovedať kvalita a predovšetkým nezávadnosť danej látky. Detská pokožka je veľmi citlivá a ľahšie sa podráždi. Niektoré bábätká môžu mať dispozície k alergiám, či ekzémom, aj to berte do úvahy pri výbere vhodného materiálu. Nižšie nájdete zoznam tých najčastejších materiálov používaných pri výrobe detskej bielizne.

Bavlna

Bežne známy materiál, ktorý vyniká vysokou savosťou, pevnosťou a zároveň mäkkosťou, je ideálna pre celoročné nosenie. Dobre sa udržiava, avšak pri príliš častom praní môže začať žmolkovatieť. Čím ďalej, tým častejšie sa môžete stretnúť aj s Bio bavlnou(organickou bavlnou), ktorá sa pestuje bez použitia chemikálií, čím je ešte vhodnejšia a citlivejšia pre detskú pokožku.

Froté

Bavlnená tkanina s prímesou polyesteru sa používa predovšetkým pri výrobe uterákov a posteľnej bielizne. Z toho vyplýva jej hlavná prednosť - vysoká savosť. Mäkké froté dieťa krásne zahreje a v prípade potenia vlhkosť dobre odvedie.

Bambus

Medzi výnimočnosti bambusového vlákna patrí vysoká priedušnosť, antibakteriálne vlastnosti a maximálny komfort. Bambusové zavinovačky sú vhodné pre bábätká s veľmi citlivou pokožkou náchylnú na ekzémy. Vzduch v zavinovačke dobre cirkuluje a umožní tak lepšiu reguláciu teploty.

Perie

Ak hľadáte teplý materiál do zimy, ktoré dieťa maximálne zahreje, potom siahnite po páperových zavinovačkách. Tie však nemusia byť vhodné pre každého vzhľadom na možnosť alergie na perie. Nadýchaný materiál skvele izoluje a je vhodný aj pre prevoz novorodenca z pôrodnice. Oproti iným sa však výplň horšie čistí a perie.

Froté materiál používaný na uteráky vyniká vysokou savosťou

Merino

Zavinovačky z merino materiálu, teda ovčej vlny, sú mäkké na dotyk, neškrabú a krásne hrejú. Priedušné merino vyniká svojou termoizolačnou schopnosťou, kedy v zime zahreje a v lete príjemne ochladí.

Mušelín

Mušelín spoznáte na prvý pohľad, či dotyk. Jemne tkaný priedušný materiál dieťa na svojom tele takmer nepocíti vďaka jeho ľahkosti a šetrnosti. Vďaka tomu je perfektným variantom na leto a do teplých dní. Skvele poslúži u detí s citlivou pokožkou či alergiami.

Minky

Hrejivý materiál z polyesterovej látky je podobne ako plyš príjemný na dotyk. Svojimi vlastnosťami sa hodí do chladných dní, v lete by sa v ňom mohlo bábätko prehrievať. Často sa stretnete s kombináciou Minky s iným, napríklad bavlneným materiálom.

Zapínanie

Medzi tradičné zapínanie patrí šnurovanie so stuhami, ktoré novorodenca pevne privinie. Oproti ostatným typom zaväzovania sa môže tento zdať na prvý pohľad najťažší, všetko je ale otázka zvyku aj osvojenia si konkrétneho postupu, ktorý ďalej popíšeme. Na trhu v súčasnosti nájdeme množstvo ďalších možností, ako dieťa v zavinovačke upevniť. Suchý zips je typickým zapínaním rychlozavinovaček. Jeho výhodou je rýchlosť zavinutia, avšak nie každému vyhovuje, hlavne kvôli menšej možnosti adaptácie na veľkosť dieťaťa. Tú možno niekedy upraviť prídavnoou stuhou. Zapínanie na šnúrky umožní jednotlivé časti zavinovačky stiahnuť podľa potreby, často je tiež kombinované so suchým zipsom. Spacie vaky sa väčšinou zapínajú na zips, u zavinovačiek opäť v sprievode stuhy či šnúrok.

Hrejivosť

Dôležitým parametrom zavinovačiek je hrejivosť, ktorú nájdete pod označením Tog (z anglického Thermal Overall Grades). Čím vyššie číslo, tým bude materiál teplejší a skôr vhodnejší na zimu. Do vykúrených izieb (okolo 22 °C) sú vhodné materiály o hrejivosti cca 1,7 tog. Vo viac ako 25 °C by ste mali dieťa ukladať do diek a zavinovačiek s nižšou hrejivosťou, zhruba 0,5 tog. Naopak do zimného obdobia aj chladnejších bytov (16-19 °C) vyberajte teplejšie materiály cca 3 tog. Zlatý stred vhodný na celoročné používanie je hodnota približne 2,5 tog zodpovedajúce priemernej izbovej teplote.

Veľkosť

Veľkosť zavinovačky závisí pochopiteľne na mierach vášho dieťaťa. Medzi štandardné veľkosti patria rozmery od 70 do 80 cm, pričom sa udáva, že 70 cm zavinovačky sú vhodnejšie pre novorodencov menšieho vzrastu, prípadne nedonosené bábätká a 80 cm rozmery v priemere vydržia až 6 mesiacov. Najväčšie zavinovačky dosahujú 100 cm a sú vhodné pre dojčatá. Spacie vaky sa vyrábajú od 50 do 100 aj viac centimetrov. Predovšetkým tu sú hodnoty veľmi rozdielne, pretože aj väčšie deti rady spinkajú v útulnom spacom vaku.

Orientačná veľkosť zavinovačky

Rozmer (cm)

Určenie

Popis

70 × 70

Predčasní novorodenci

vhodné aj pre novorodencov, vydrží kratšiu dobu

80 × 80

Novorodenci

vydrží až 6 mesiacov

100 × 100

Dojčatá

vhodné do cca 1 roka

Orientačná veľkosť spacieho vaku

Dĺžka (cm)

určenie

50

Novorodenci

60-70

do 6 mesiacov

70-90

6-18 mesiacov

90-100

18-36 mesiacov

Certifikácia

Niektoré materiály môžu niesť ochranné známky a iné certifikácie, ktoré je dobré aspoň okrajovo poznať a vedieť, ktorým dať prípadne prednosť. Často používané, predovšetkým v detskom sortimente, označenie Öko-Tex Standard 100 udáva 100 % nezávadnosť. Medzinárodnú certifikáciu Öko-Tex získajú výrobky, ktoré boli do posledných detailov testované na prítomnosť škodlivých látok.

Najvyššou certifikáciou organických materiálov je označenie GOTS

Materiály nesúce modernú skratku BIO, či Organic (napr. Bio bavlna) môžu naznačovať niekoľko faktorov, pri pestovaní rastliny neboli využité žiadne chemikálie a tiež výroba bola šetrná k životnému prostrediu. Pre všetok textil organického pôvodu je najvyššou métou certifikácia GOTS (Global Organic Textile Standard). Tá potvrdzuje dodržanie najvyšších etických požiadaviek v súlade s Fair Trade obchodom, nepoužívanie geneticky modifikovaného osiva, absolvovanie pravidelných auditov a laboratórnych testov.

Strih

Klasické zavinovačky sa vyrábajú v praktickom tvare štvorca, kedy je spodný a vrchný diel ľahko zaguľatený. Výhodou takéhoto tvaru je jeho všestranné využitie, ktoré môžete po čase využívať ako dečku alebo teplejšiu prikrývku v závislosti od materiálu. Ďalšou možnosťou je tzv. typ dráčik, ktorý sa od štvorcového strihu líši predĺženým spodným dielom. Vďaka vykrojenejšiemu tvaru vydrží zavinovačka dieťaťu dlhšie.

Požadované vlastnosti

  • Zavinovačka do autosedačky - ak sa chystáte s dieťaťom často cestovať, môže prísť vhod zavinovačka uspôsobená na bezpečnostné pásy. Bežne je veľmi flexibilná a kombinovateľná s fusakom do autosedačky a inými doplnkami.

  • Multifunkčná zavinovačka: tieto typy majú viac spôsobov použitia. Okrem klasického zavinovania bábätka možno túto zavinovačku pripevniť ako clonu na kočík, použiť ako prebaľovaciu podložku, osušku či prestieradlo.

  • Zavinovačky do kočíka - veľmi podobné fusaku do kočíka. Používajú sa buď ako vrchná vrstva, alebo naopak tenká vrstva priamo na telo bábätka. Vždy však záleží na sezóne a ročnom období.

  • Obojstranné zavinovačky - bývajú vyrobené z dvoch typov tkanín aj rôznych farebných prevedeniach a motívoch.

  • Dojčenská sada - praktické a väčšinou cenovo výhodné balenie obsahujúce okrem zavinovačky tiež hniezdočko, ochranný mantinel do postieľky, dojčiaci vankúš, deku.

Sada dojčenskej výbavy obsahuje doplnky do postieľky aj na kojenie

Praktické doplnky

Ak kupujete prvý set pre bábätko, budete pravdepodobne potrebovať celý rad doplnkov do izbičky. Medzi tie základné patria prebaľovacie pulty a podložky, ktoré môžete vyberať s pevným dnom, alebo naopak skladné cestovné. Dojčenská body sa iste budú hodiť tiež, avšak s ich nákupom počkajte až po návštevách kamarátov a rodiny, ktoré radi prinášajú práve veselé body a iné oblečky pre bábätko. Stále väčšej obľube sa tešia dojčenské ležadlá, ktoré často umožňujú húpanie, rôzne vibrácie a môžu byť doplnené farebnými hrazdičkami.

Starostlivosť o zavinovačku

Pri obstarávaní daného modelu si skontrolujte tiež nároky na údržbu a čistenie. Väčšinu zavinovačiek možno prať v práčke na 40 °C a žehliť na 110 °C. Bielenie, chemické čistenie ani sušenie v sušičke väčšinou nie je doporučované, vždy sa preto riaďte pokynmi uvedenými na štítku produktu.

O niečo zložitejšie to je so zavinovačkami z peria, ktoré odporúčame po každom použití našuchoriť, pretriasť a vyvetrať na čerstvom vzduchu. S praním to bude zložitejšie, ak si nebudete istí, svoju službu odvedú v čistiarni peria. Moderné práčky však často umožňujú perie prať na špeciálny šetrný program s maximálne 800 otáčkami. Mokré zavinovačky z peria sušte na vzduchu a pravidelne pretriasajte, aby zostalo perie našuchorené.

Zavinuté bábätká sú väčšinou pokojnejšie aj vďaka pocitu objatia a bezpečného priestoru

Ako zavinúť bábätko

  • Novorodenca položte na zavinovačku a uložte mu ruky pozdĺž tela.

  • Pravý kraj zavinovačky preložte cez bábätko, pokojne aj ľahko zasuňte pod telo tak, aby bola pravá ručička pevne pri tele.

  • Preložte spodný okraj tak, aby mohlo dieťa nožičkami hýbať.

  • Ľavý okraj pevne prehnite, rovnako ako pravý.

  • Zavinovačku upevnite stuhou od hrudníka po stehná dieťaťa.